DVD 16.12.2008: Tmavomodrý svět

V rubrice (DVD přílohy) od autora admin dne 16. 12. 2008

Štítky: ,

Tmavomodrý světDne 16.12.2008 nás v deníku Aha čeká film Tmavomodrý svět

Rok 1950. František Sláma, bývalý západní letec a válečný hrdina, je nyní nepřítelem lidu. Kdysi elitní stíhač RAF je uvězněn na Mírově, kde místo s palbou německých letounů bojuje se zápalem plic. Na vězeňské marodce se Sláma setkává se dvěma muži, kteří byli také zavřeni kvůli své minulosti: bývalý esesácký doktor Blaschke a písmomalíř Vilda Houf tady vyslechnou Slámův příběh odvahy, přátelství, lásky a zrady.

Všechno začalo okupací Československa v roce 1939, kdy se František Sláma rozhodl opustit dívku Haničku i svou zemi, aby mohl svoji vlast bránit jako vojenský stíhač. Do Británie se s ním tehdy vydal i jeho žák, horkokrevný mladík a talentovaný pilot Karel Vojtíšek. V cizí zemi s jiným jazykem i zvyky se Franta a Karel stali nejlepšími přáteli.

Sloužit v Britském královském letectvu znamenalo každý den nasazovat život, přesto se českoslovenští piloti nemohli dočkat, až budou moci vystartovat proti nepříteli. Když k tomu konečně došlo, začala si smrt vybírat i mezi nimi. Tehdy také Sláma ve sluchátkách slyšel, jak jde Vojtíšek se svým Spitfirem v plamenech k zemi. Přesto nevěřil, že by se jeho kamarád z mise nevrátil. A Karel ho nezklamal. Seskočil padákem a na letiště dorazil druhý den ráno celý šťastný. Já jsem spad na jednu ženskou a příšerně jsem se do ní zamiloval, sděloval nadšeně Slámovi. František mu jeho první opravdickou lásku ze srdce přál: netušil, že po osudovém setkání s Angličankou Susan nebude už nic jako dřív   (oficiální text distributora)

Žánr: Válečný / Drama 
Česko / Velká Británie / Německo / Dánsko, 2001, 112 min

Režie: Jan Svěrák
Hrají: Ondřej Vetchý, Kryštof Hádek, Tara Fitzgerald, Charles Dance, Oldřich Kaiser, David Novotný, Linda Rybová, Jaromír Dulava, Lukáš Kantor, Radim Fiala, Juraj Bernáth, Miroslav Táborský, Hans-Jörg Assmann, Thure Riefenstein, Viktor Preiss, Čestmír Řanda ml., Petr Burian, John Comer, Jiří Lábus, Daniela Kolářová, Anna Veselá, Jeff Tyler, David Fisher, Zdeněk Svěrák, Horst-Günter Marx, Jan Svěrák, Martin Sitta, Filip Renč, Anna Massey, Martin Dostál, Michal Zelenka

Cena: 49 Kč
CSFD.cz: odkaz, hodnocení: 77%

Přidat komentář

Upozornění: Toto nejsou oficiální stránky deníku AHA ani žádného distributora.